Píšu

Vykašlete se na foťák

Jste fotografové, nebo jenom sbíráte techniku? Já jsem si od začátku letošního roku na sebe ušila low buy projekt. Pokud chci něco koupit, musím nejdřív něco prodat. Devět měsíců mi to běželo a fungovalo a pak jsem si zvedla laťku a změnila podmínky. No buy, žádné nákupy a zaměřit se pěkně na tvorbu. Zjistila jsem totiž, že i když jsem od ledna 2022 vystřídala tři těla, tak se cítím pořád stejně na houby, pokud se bavíme o mých fotkách.

Ono to totiž není o technice. Je potřeba rozumný fotoaparát, ale pak už je to všechno rukama. Vypomůžu si svým vlastním archivem od roku 2019 až do roku 2021.

V roce 2019 jsem ještě fotila Nikonem, klasickou zrcadlovkou. Vyměnila jsem Nikon za Panasonic kvůli tomu, že jsem chtěla menší foťák. A ani ne za rok jsem měnila Panasonic za Fujifilm, protože jsem zjistila, že mi micro 4/3 snímač nevyhovuje a Fujifilm je nejkvalitnější APS-C nářadí mezi bezzrcadlovkami a navíc mě zaujal design těch fotoaparátů. Můžete se na ty fotky pořádně podívat, otevírají se v samostatném okně ve velikosti na Instagram. Ale i náhledy stačí k tomu, aby řekly, že o fotoaparátu to fakt není. Jsou tady fotky z šesti různých strojů a jsou všechny dost podobné.

Pokud chcete vidět skutečně podstatný rozdíl ve svých fotkách, je potřeba věnovat se focení a zlepšování kompozice a pozorovacích schopností. S novým fotoaparátem budete nosit zase ty samé staré fotky, které už od vás každý zná. Pokud vám ten fotoaparát nebude vadit z hlediska rychlosti nebo ostření, je úplně jedno, co budete mít v ruce. Řešte ergonomii (jak sedí v ruce, jak se ovládá, jaká tlačítka má a jestli nemačkáte třeba tři najednou) a řešte nabídku a cenu objektivů, které se nabízejí. Jakmile si vyberete, není důvod řešit něco dalšího.

Mně jede od října 2022 do konce června 2023 no buy výzva, kdy je můj hlavní úkol věnovat se tvorbě. Cítím se za poslední rok a půl trochu ztracená a potřebuju najít svoji nit. Vložila jsem až příliš velkou váhu fotoaparátům s tím, že jak budu mít tu správnou techniku, fotografie se spraví samy. No – není to pravda 😀 Ty fotky se samy nespraví a dokud budeme mít jako fotografové plnou hlavu nových hraček, naše fotky se nikam neposunou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *