Fotím

Učím se s novým fotoaparátem

Když řeším techniku, nemám vůbec žádnou motivaci psát články. A když čekám na dodání nového nářadí, nemám vůbec žádnou motivaci jít ven s původním fotoaparátem. To jen ve zkratce o tom, co se dělo poslední týden.

Většinu výměny techniky pozná jenom fotograf. A to nemyslím nijak zle; proces tvoření doprovází výběr vhodného nářadí a každému sedne něco jiného. Já jsem úplně odešla od Nikonu v červnu 2020. Do té doby jsem měla necelý rok Panasonic vedle Nikonu a tak nějak fotila obojím. Když jsem přecházela k Fuji, prodala jsem to všechno jedním rázem a dva roky a kousek fotila na Fujifilm. Rozhodně můžu říct, že je menší a lehčí, a to i „dospělá“ X-T2, která se počítá mezi ty větší Fujiny. Nikon Z5 je mohutnější a zbytek záleží na tom, co si vyberete za objektivy.

Až na to, že se s Nikonem cítím, jako kdybych se vrátila domů. Když zveřejnili českou cenu nové Fuji X-T5 (49 000 Kč za tělo) s tím, že bude mít 40 Mpx snímač (to znamená daleko větší RAW soubory, než dosavadní 26 MPx generace) , začala jsem řešit jak samotnou cenu, tak objem prostoru, který soubory zaberou. Je fakt, že jsem po full framu pošilhávala poslední rok celkem setrvale a když cena Nikonu Z5 spadla pod 30 000 Kč za tělo, rozhodla jsem se vrátit k systému, který jsem používala cca od roku 2011 až do půlky roku 2020 a zároveň si dala šanci přestat řešit nářadí a velikost senzoru a věnovat se fotkám.

Je to full frame, 24 MPx rozlišení, velikost RAW souborů mezi 25 MB – 35 MB (tedy to, na co jsem zvyklá z Fuji z generace 26 MPx snímačů) . Má kompromisy přesně tam, kde je poznám jenom málo – 4 snímky za vteřinu sériové snímání, video 4K v cropu a používá SD karty místo XQD nebo CF Express, které používají Z6, Z7 a výš. A pokud potřebujete okamžitý autofocus s bleskovou reakcí, zůstaňte u Fuji X-T30 nebo X-S10 . Nebo vemte bazarovou Z6.

Nemyslím si, že moje fotky najedou začnou být jiné jenom proto, že jsem si pořídila full frame. Potřebuju pro sebe něco jiného: svobodu tvořit. Bez toho, že bych přemýšlela, jestli by nebylo lepší to nebo ono. Ať už jsem měla Panasonic nebo Fujifilm, pořád jsem se ohlížela přes rameno. A dokud řeším techniku, nezvládám fotit. To teď bude jinak a já budu mít možnost neřešit nářadí. Protože jsem toho dost vyzkoušela, měla jsem to v rukách, mám s tím osobní zkušenost a zůstala jsem u systému, který mě láká a baví nejvíc 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *