Píšu

První měsíc s low buy

Mám za sebou necelý první měsíc. Nepočítám od prvního ledna, protože samotné low buy rozhodnutí přišlo o pár dní později, ale i tak pro pořádek chystám článek s datem ke konci měsíce, kam přijde rekapitulace všeho důležitého, co jsem na svojí low buy cestě zaznamenala. Musím říct, že tu výzvu vážně potřebuju. Řekněme, že jsem se v lednu pozorovala a rozhodně jsou věci, které ocení vylepšení.

Nesuď se za nákupy. Jenom se při nich vědomě pozoruj a nic nedělej automaticky.
Lidský mozek zvládá najednou ovládat svaly, vyhodnocovat podněty, dávat pozor na krev a kyslík a do toho nám promítat všechny ty iluzorní katastrofy, které si sami pro sebe vymýšlíme. Není divu, že všechno co může deleguje na ne tak úplně bdělou a vědomou přítomnost. Pokud chceme zjistit, co se s námi stalo, stačí přepnout mozek do fáze cíleného pozorování svého vlastního chování a jen se dívat, co děláme a kdy.

Stejně tak s našimi zlozvyky. Jak se nejčastěji cítíme, když brousíme po e-shopech nebo po sociálních sítích? Co předcházelo naší scrollovací seanci? A dokážeme se přímo během scrollování po sítích zastavit a začít přemýšlet, proč to vlastně děláme a co nám to má přinést? Pro tentokrát nechme soudy v naší hlavě spát a jenom sledujme fakta. Málokdy můžeme skutečně zpozorovat, pokud máme plnou hlavu vysvětlivek, posuzování a pouček o tom, co bychom měli a neměli. Přepněme se do módu „Sleduju a vidím“ . A dívejme se na to, jak vedeme náš život.

Nakupovat diáře neznamená učit se je používat
To je kousek k mojí konkrétní nákupní stopce; letos jsem si odepřela nákupy zápisníků a určila jsem si jeden diář, se kterým dokončím letošní rok. Dostala jsem se i k vytřídění všeho ostatního a zase mám doma o stoh míň věcí. Když jsem si zatrhla přemýšlení o nových nákupech a vyhlížení nových balíčků, obrátila jsem svoji pozornost k tomu diáři, který jsem si vybrala a zjistila jsem, že mám mezery v samotném delegování svých povinností na papír.

Kolikrát raději nosím plnou hlavu toho, co je potřeba a ani se nesnažím si ulehčit a odsypat toho kus do diáře, který to pobere a včas mi to připomene. Posledních třicet dva let jsem se spoléhala výhradně na svoji hlavu, ale přišel čas jí začít ulehčovat a trochu se o ni začít starat. Protože si nedělám iluze a je mi jasné, že přijdou roky, kdy mě už nepodrží tak, jak jsem byla doteď zvyklá 🙂

„Našetřit si rezervu“ není „Ušetřím XX 000 Kč“
Padesát, sto, jakákoliv další částka, kterou si vymyslíme. Pokud chceme plán rozdělit na dílčí kroky a udělat z něj cíl, musíme se vyjadřovat přesně. Tvrzení „letos nebudu utrácet a našetřím si rezervu“ nemá pro mozek stejnou váhu jako „Našetřím si 50 000 Kč“. V mozku z nějakého důvodu abstraktní zadání nefungují. Možná proto, že si pod abstraktním zadáním nedokážeme nic představit.

Je potřeba tu abstraktní vizi definovat přesně danými pojmy a zarámovat ji přesnými mantinely. A následně všechno co můžeme přesměrovat na splnění cíle. Mít napsanou konkrétní částku, dopisovat si úložky a sledovat, jak se snižuje částka k dospoření je motivačně něco úplně jiného než sem tam na ten spořák něco přisypat a následně ze spořáku 3/4 prostředků vybrat na zbytnosti nebo na věci, které by mohly počkat až po splnění cíle.

Rychlá rekapitulace cílů
Nenakupovat kosmetiku navíc, vypotřebovávat – probrala jsem staré flašky a vytřídila roky staré vzorky, o kterých jsem si myslela, že je někdy otevřu. S kosmetikou nebude nejmenší problém, tam mám nejsilnější vůli a navíc jsem koncem roku kápla na sestavu, která mi bude sloužit nejlíp

Stopka papírnictví – přešla jsem všechny svoje zásoby a věci vytřídila. Něco jsem nechala na focení na Instagram, ale pokračuju v jednom diáři a daří se mi vylepšovat moje focení na @scrapbookbyrea i bez nových nákupů

Stopka nákupu fototechniky – hecla jsem se a prodala jeden foťák s jedním objektivem, Fujifilm X-T20 a 23 mm f2 šly z domu. Letos chci primárně fotit bez souzení a hodnocení žánrů a faktu, jestli ty fotky můžou na Instagram. Pro zjednodušení nosím neustále s sebou X100F (ten nejjednodušší foťák, který mám) ať neřeším objektivy a tak dále a jenom se dívám a fotím. Mám nastavený „recepis“ inspirovaný černobílým filmem Ilford a vjemy třídím jenom podle systému líbí/nelíbí.

Nevymýšlet kraviny s mobilem a notebookem – podle úniků dat chystá Samsung S22 v růžové barvě zadního krytu. Asi se uslintám, jestli to bude fakt pravda 🙂 Nakupovat se bude teprve až bude na spořicím účtu můj finanční cíl.

Můj finanční cíl – splněn z 5%

2 komentáře u „První měsíc s low buy“

  1. Je to tak, konkrétní čísla fungují mnohem líp než abstraktní sliby. Tak ať se ti ta tvoje plní 🙂

    1. Andrea Vyor říká:

      Děkuji 🙂 nejtěžší je začít s tím něco dělat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *