Píšu

Proč mi sociální sítě nenahradí web?

Twitter koupil Musk a znovu připomněl, že žádná sociální síť není vymahatelná v takové podobě, v jaké se lidem nejvíc hodí. Dokud jsou sociální sítě majetkem konkrétních firem a konkrétních lidí, je jasné, že budou dříve nebo později prostředkem, jak vydělat peníze majitelům. Ano, podařilo se na nich shromáždit zajímavé množství lidí. To ale neznamená, že povolí influencerům bezplatné podnikání napořád nebo že nebudou upravovat fungování tak, jak se to hodí platícím klientům, kteří na sociálních sítích platí nemalé peníze za reklamu.

Mně je aktuálně 33 let a patřím mezi generaci, která je ze 2/3 na Facebooku. Moji kamarádi a lidé v rozmezí dvou nebo tří generací se mě nejčastěji ptají, jestli svoje fotografie dávám i na Facebook a Facebook je nejčastější místo, kde hledají obsah a kde interagují s ostatními. Já jsem nomád. Beru sociální sítě jako hru a pár zkušeností s minulými bezplatnými službami mě naučilo, že jediná jistá digitální vizitka je doména, kterou si člověk sám pravidelně platí a na které si může dělat co chce. Jasně, narozdíl od soc sítí na doméně nejsou lidi; když se ale cokoliv zašmodrchá, je to jistý způsob, kde mě najít. I proto jsem si začala svoje fotografie a vážnější věci budovat na webu, který jsem si založila na stejnou adresu, jako mám přezdívky na sociálních sítích.

Nechce se mi tam moc psát úvahy a výlevy. Chci to fakt držet jen okolo fotek s tím, že narozdíl od Instagramu, Facebooku a Twitteru je to jediné bezpečné řešení, jak si vést a budovat internetové místo, kde mám všechny svoje fotky a možná i nějaký ten článek. Plus ještě jedna záležitost: mě fakt nebaví, když mi začne sociální síť třídit obsah, který mám vidět. Když začne ignorovat malé účty, když mi ignoruje věci, které mám přihlášené k odběru a místo nich mi začne cpát příspěvky, které po internetu budí nejvíc emocí a generují nejvíc provozu. Na to já vám kašlu. Aktuálně je slibný Mastodon. Řadí příspěvky chronologicky a má na salámu, kolik máte sleďů. Zobrazí vám jenom to, co si odkliknete a všechno ostatní máte ve vedlejší tajmlajně. Uvidíme, na jak dlouho; sociální sítě jsou živý organismus, který se vyvíjí s časem a jak už zaznělo, jediná jistota je vlastní doména a RSS čtečka typu Feedly.

Baví mě nářky, které se pokoušejí tvrdit, že je sociální síť povinná jít uživatelům naproti a povolit národům dělat si to, co se jim zrovna hodí. Ten divoký západ bude trvat jen do té doby, dokud se sociální sítě nebudou cítit nenahraditelné v životech lidí a nezačnou pak pozvolna utahovat šrouby. Facebook s tím už začal a zbytek bude následovat. Chytrý influencer si začne budovat centrálu na vlastním webu. Zatím jsou všichni na Instagramu a na Youtube…

2 komentáře u „Proč mi sociální sítě nenahradí web?“

  1. I to Feedly občas zakolísá, třeba tenhle článek mi ne a ne ukázat 🙂 Ale jinak naprosto souhlasím. Kdyby ty sociální sítě nebyly tolik praktické (protože na nich jsou skoro všichni), tak bych nejradši neměla žádné. Takhle mě to tam vždycky zatím zvládlo udržet. Ale nevylučuju, že mi jednou rupnou nervy a už mě tam nikdy nikdo neuvidí 🙂

    1. Andrea Vyor říká:

      Čím dál víc se kloním ke svým webům. Příští rok na nich zapracuju ještě vic; jednu sociální síť si nechám – jsou tam 2/3 mých známých, ale jinak jsem se jich už jaksi přejedla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *