Píšu

Posedlost velikostí nářadí

Fotografové, a ti pouliční obzvlášť, mají jednu specifickou zvláštnost: s oblibou vybírají fotoaparát podle toho, jak moc je velký nebo malý. Spousta z nich je přesvědčená, že s malým fotoaparátem nebude vidět. Že se jedná o chlapa s výškou dva metry a s váhou sto kilo? No a? S malým foťákem bude nenápadný. Prý.

Pokud se bavíme o člověku s parametry z komentáře výše, musí nám být jasné, že se v takových rukou hodně věcí ztratí. Pro takového člověka bude „příliš malý foťák“ něco úplně jiného než pro mě. Člověk se automaticky otočí, když vidí takovou horu materiálu bez ohledu na to, co za model fotoaparátu takový člověk drží v ruce.

Stejně tak venku. Většina „normálních“ lidí začala v průběhu posledních let beztak fotit na mobil, a proto si myslím, že je v ulicích exotický každý „normální“ fotoaparát, který se tam objeví. Bez ohledu na to, jak je velký nebo malý. Člověk, který drží foťák v ruce a běhá po ulici bude za úkaz vždycky (to jsem si ostatně ověřila během adventního focení, a to jsem nefotila lidi, ale světýlka a vánoční prvky po ulicích) .

Je potřeba si neustále připomínat, že ti „našelidi“ už z devadesáti procent separátní fotoaparát nevedou. Je tedy hloupost řešit těch pár centimetrů navíc a vybírat spíš podle toho, jak se nám drží, jak se trefujeme na tlačítka, jestli se nám daří v pořádku ovládat clonový kroužek nebo jestli potřebujeme fotoaparát nosit v kapse (nedoporučuju, uteče vám hodně věcí) .

Těm lidem venku je už jedno, jak velký foťák máte v ruce. Jste jiní už jenom tím, že ten foťák máte. A zajímavý postřeh: poslední tři roky jsem fotila zároveň street a zároveň krajiny. A dotazy, co tady dělám nebo proč tu fotím a co tu fotím chodily, světe div se, více na to focení krajin. Člověk má většinou strach z konfrontace spíš ve městě, ale každý člověk tam venku má plnou hlavu sebe samotného a svých vlastních trablů, než aby se zabýval jinými lidmi. Ať už jsou s foťákem, nebo bez něho.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *