Píšu

Pojednání o důvěře

Slovy mojí známé Míši, stačí se podívat do diskuzí na Novinkách a člověku je hned jasné, že je svět plný různých lidí. Celkem jsem si zvykla na sociální síť Twitter a není to tak dávno, co na ní vznikla bohulibá iniciativa: nadšenci vymysleli aplikaci, která na jeden klik přidá do vašeho seznamu blokovaných účtů přes 5 000 dezinformačních účtů, které na Twitteru jsou. Na jednu stranu je to extrémně jednoduché. Jedno povolení a máte Twitter bez ruských trollů. Na stranu druhou, vážně mi má cizí aplikace vybrat, koho zablokovat?

Když jsem se podívala do seznamu oprávnění pro aplikaci, našla jsem tam kromě přístupu k blokování uživatelů a k vytváření seznamu uživatelů také možnost zveřejňovat a mazat tweety a reagovat na tweety ostatních (lajky, odpovědi, retweety) a aktualizovat můj profil a moje nastavení účtu. Jako odpověď mi přišel odkaz, kde tvůrci aplikace ubezpečují uživatele, že by aplikaci Twitter okamžitě zablokoval, kdyby tvůrci jakkoliv zneužili práv k aplikaci a že každý uživatel může jednotlivá práva k aplikace sám spravovat. Na stranu druhou, proč přístup ke tweetům a přístup k nastavení účtu vůbec řešit u aplikace, která má jenom vytvořit nový velký seznam blokovaných účtů?

Druhá věc je vůbec ten princip, že mi někdo řekne, koho si mám zablokovat. Rozumím prvotní idee vyčistit timeline Twitteru od dezinformačních profilů. Kdo ale určí, kdo dezinfo ještě není a kdo už je? Ty jemné nuance v tom, že jsme všichni jenom lidi a každý z nás je určitým způsobem náchylný důvěřovat určitým věcem. Rozvíjet kritické myšlení je podle mě důležitější než si instantním způsobem nechat odstranit nevyhovující profily a neřešit nic dalšího.

Já vím, že to autoři mysleli dobře a že chtějí a) pomoct a za b) trochu znepříjemnit život trollím farmám a šiřitelům hloupostí. Vyplatí se ale ptát, co mi ta věc udělá s profilem a jak vlastně bude fungovat. Tam, kde už jednou někdo vybudoval jeden příklad vznikla cesta pro všechny ostatní. Ten nápad může žít dál, inspirovat další tvůrce a můžou vznikat další možnosti na jeden klik, které nebudou tak čisté a tak bezproblémové jako projekt Bez dezinfa. Pánové „jenom“ pročistí cestu svým jednoduchým a srozumitelným postupem a ostatní podobné projekty nemusejí být tak průzračné.

Já jenom abychom na to mysleli, až nám zase někdo bude chtít jedním rázem nastavovat nějaké účty nějakým způsobem…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *