Nebudu psát sterilní články

Delší dobu přemýšlím nad tím, proč tolik článků z Facebookových skupin považuju za nezajímavé. Pár let zpátky jsem byla přihlášená v deseti takových skupinách a měla jsem na zdi pravidelně pár textů, které mě zaujaly a ráda jsem se do nich začetla. I když pominu působení algoritmů a vyhledám si skupinu cíleně a projdu si nasdílené články, situace se o moc nezlepší. Proč?

Začínala jsem v září 2007. Za týden to bude čtrnáct let ode dne, kdy jsem si založila první blog. Jo, nebylo to nic extra – i když je nostalgie pěkná svině a neustále se mi snaží napovídat, že těch čtrnáct let zpátky byla tráva zelenější a já jako blogerka lepší a schopnější. Díky Webarchivu bezpečně vím, že to není pravda, a díky tomu dokážu pochopit tomu neustálému brblání starší generace, že za nich bylo všechno lepší. Je to jeden z těch principů, které zafungují pokaždé a se kterými musíme počítat.

Články, které vídám jsou sice propracované a gramaticky správné, ale schází jim osobitost a duše. Jedná se vesměs o sterilní texty, které mají radit nebo pomáhat. Na tom není nic špatného, ale ze svého působení na Blog.cz a pak na WordPress.com jsem zvyklá sledovat spíš osobnosti než samotné články. Dost příspěvků působí jako kdyby je psal jeden a ten samý člověk a zrovna to je styl, který mi nesedí.

Mám problém otevírat články, které jsou už podle titulku sterilní a jsou sice kvalitně napsané a dobře řemeslně zvládnuté, ale to je asi tak všechno. Sbírám si do Bloglovinu stránky, které stále píšou osobním způsobem, ale jde to pomalu a ztuha. Jednak blogů ubývá, a také spousta autorů přidává jeden článek za měsíc a to ještě jenom pokud mám štěstí. V RSS feedu mám přidaných šestnáct blogů a pravidelné články zveřejňuje přibližně třetina.

Rozhodla jsem se začít od sebe a psát. Pokud možno na jednu doménu 😀 A co se týká témat, nešla jsem pro nápad daleko. Schází mi na blozích osobitost, tak si píšu o tom, co mi zrovna rotuje v hlavě. A počkám si, kde mě to vyplivne.

6 Comments

Čerf 23. 8. 2021 Reply

Však i články už jsou nejčastěji výplodem algoritmů :-). Mě nezajímají na webu rady, co bych měl jak dělat a co bych si měl pořídit. Zajímá mě osobní pohled, osobní prožitek, osobní “oheň” a schopnost ho poutavě a neotřele prezentovat a “poslat dál”; z těch dílčích střípků si dávám dohromady celkový pohled na zajímavé osobnosti mezi napohled obyčejnými lidmi. Mé “portfolio” sledovaných blogů se rozšiřuje jen zřídka, jestli letos přibylo pět autorů, je to moc, to jich rozhodně více ubylo :-).

Andrea V. 24. 8. 2021 Reply

Ano! Průměrný googlovací robot by ty články uměl taky 🙂 Já už teď spíš sbírám uprchlíky z Blog.cz, kteří s tím ještě nepraštili a mají co říct.

Kája 23. 8. 2021 Reply

Ano, piš na jednu doménu! Na jedné z tvých starších teď vycházejí nějaké erotické články, skáče mi to v Bloglovinu. 😀

Vidím to stejně, radši si přečtu obyčejné deníčky nebo úvahy.

Andrea V. 24. 8. 2021 Reply

Edit: Jo, už jsem to našla 😀 Za to nemůžu já, tu doménu si koupila BDSM blogerka a teď tam válí jinší content 😀

Adéla T. 25. 8. 2021 Reply

S tímto článkem naprosto souhlasím. Ocenila bych, kdyby si napsala článek, kde by si doporučila blogy, které ráda čteš, protože by mě to zajímalo 🙂

Andrea V. 25. 8. 2021 Reply

Děkuju za tip, považuju o tom

Napsat komentář