Fotím

Moje lednové černobílé focení

Inspirace je křehká materie. Čas mě naučil, že focení je o vidění světa kolem a o jeho zachycení. Ne tak, jak by se čekalo od jednoho nebo od druhého fotografa. Tak, jak daný snímek vidím já a jak mě baví zachycovat. Nutně to znamená vybírat motiv a poslední dobou jsem začala vypouštět i barvu. Zkoušela jsem několik nastavení černobílé, až jsem nakonec na Fuji X Weekly našla nastavení inspirované filmem Ilford a zůstala u něj.

Ne proto, že bych chtěla tvořit Instagram friendly fotky. Spíš kvůli mému způsobu výběru scény. Už několikrát jsem si všimla, že u některých motivů je pro mě barva spíš zbytečná. Nemyslím si, že černobílá něco zjednodušuje. Je kumšt dobře fotit jak v barvě, tak černobíle. Spíš si myslím, že patřím mezi fotografy, kterým černobílá pomáhá.

Chtělo to kus odvahy. Pořád jsem se cítila nervózní a měla jsem pocit, že mi něco uteče, když nebudu fotit do barvy. Že se mi ten barevný originál bude vždycky hodit a tak dále. Nakonec jsem natrefila na takové nastavení foťáku, které je pro moje oči několikanásobně lepší než všechny moje pokusy o převod v notebooku.

Veškeré moje nářadí jsem použila do náhledové fotky článku. Ta X100F v levé spodní části fotky je můj hlavní nástroj. Už jenom proto, že je stavěná jako kompakt (foťák přímo s objektivem) a sama od sebe zaostří daleko blíž než moje ostatní vybavení. Mívám chuť přikoupit tenký 27 mm objektiv a X100F vyměnit, ale pokaždé se zarazím u té nejbližší zaostřovací vzdálenosti. Všechny tři stroje pohánějí stejné baterie a přehazuju je podle potřeby.

Dvacátého ledna se mi podařilo prodat moji bazarovou X-T20 (stroj číslo čtyři) a od té doby si říkám, že za každý zakoupený nástroj půjde jeden starší pryč. A jelikož začal Fujifilm pomalu představovat stroje na nový typ baterií, moc se mi do toho nechce 😀 Navíc jsem si na sebe na letošní rok vymyslela tu nákupní stopku, tak jsem po lehké optimalizaci začala experimentovat a zkoušet všechno to, co jsem měla chuť vyzkoušet.

2 komentáře u „Moje lednové černobílé focení“

  1. Čerf říká:

    V analogové době jsem fotil převážně černobíle (mimo jiné i na klasický Ilford). Po vstupu do digitální doby jsem byl okouzlený novými možnostmi a preferoval jsem barvu, ale postupně se vracím víc do černobílého světa, na čemž má zásluhu i pořízení užitečného pluginu Silver Efex Pro. Rád bych rozvíjel víc fotografických stylů v rámci dlouhodobých projektů, tak uvidíme, jak to vyjde; času bohužel není neomezeně :-).

    1. Andrea Vyor říká:

      Jo, Silver Efex je povedený doplněk. Taky mívám čím dál větší pocit, že mám čím dál tím míň času 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *