Píšu

Low buy upgrade: Vylepšený systém a upřesnění pravidel

Nenechám si diktovat, kolik mám utrácet a za co. Přece si nebudu dělat obálky, přece vím kolik za co dávám. Budget je maximálně tak pro mimina, já nic takového nepotřebuju. Nejčastější chyba lidí, kteří mají trable s rozpočtem. A já jsem nebyla výjimka.

Mám za sebou devět měsíců low buy výzvy. Pár lehkých pravidel a hodně pozorování mých zvyků a zlozvyků. Zjistila jsem, že naslepo se s rozpočtem fakt nic udělat nedá. Ano, pokud člověk chce drasticky vylepšit rozpočet, pomůže zvýšení příjmů, ale co když takový člověk rozhází každou úroveň příjmů, která se mu dostane do ruky? Spočítala jsem si přehled, všechno jsem si sepsala a doplnila jsem si do odchozích účtů i pevnou úroveň měsíčních úložek na spořicí účty.

Člověk musí mít rozpočet jak na spoření, tak na útratu. Pokud chci udržet nový systém, musím jej nastavit rozumně a musím přesně vědět, jak jsem na tom a přesně určit, kolik si měsíčně nechám na radosti. Dva tisíce korun je částka, kterou jsem si určila měsíčně na nákupy. Je jedno, jak je použiju, ale vzhledem k fixování nové rutiny se bude jednat o jeden nákup měsíčně. Bude potřeba plánovat a nebude prostor pro impulzivní brouzdání po síti.

Zjistila jsem o sobě, že když jsem teď najížděla na nový systém a plánovala, co bude tím nákupem za měsíc říjen, neměla jsem v hlavě skoro nic. Nic co by mě lákalo k nákupu. Kdežto když si nechám bez plánování volnou ruku, bezmyšlenkovitě brouzdám po internetu a zaháním tak splíny, depku nebo nudu, jsem schopná rozházet daleko víc peněz – a ze dvou třetin to jsou položky, u kterých mi ten zápal nevydrží ani dva měsíce.

U foto techniky jsem nakonec praktikovala systém jeden dovnitř – jeden ven a fungovalo mi to; musela jsem třídit a přemýšlet, co si nechat. U papírnictví a u diářů jedu no buy režim – dokoupit jenom to, co nemám, protože jsem fakt schopná nakoupit stoh zápisníků a diářů a já nevím čeho všeho a samotné plánování stůně. Diář na rok 2023 mám předobjednaný a deník mám popsaný asi z jedné čtvrtiny, tam je stále prostoru dost a psacích potřeb mám až do aleluja.

Třetí prvek v lednu 2022 byla kosmetika. U ní jsem se úplně odnaučila syslit lahvičky, mám jenom to co používám, nemám duplicitní položky a celkově jsem si nastavila zdravý vztah vzhledem k tomu, co fakt potřebuju a co v reálu doopravdy používám. Ne nějaké fantazijí Já, ale moje reálné Já, které se ráno co ráno vyskytuje v koupelně.

Začínám po druhé devět měsíců. A ano, devět a devět je osmnáct a druhý běh low buy výzvy mi bude končit 30. června 2023 , kdy mi shodou náhod končí i předplacené období tady na web Listomolka. Chtěla jsem od low buy vědět, co se stalo a jaké jsou další varianty. Protože se nemohlo stát nic horšího, než že bych sklouzla do toho shitu zase zpátky a to bylo místo, které jsem znala.

Po druhé devět – Second times nine: no buy na papírnictví (nahrazovat to co dojde) , no buy na fototechniku (všechno co mám funguje a spíš než nakupovat potřebuju tvořit) . Pevně nalinkovaný rozpočet, jeden nákup za měsíc v pevně dané částce. Zjistila jsem, co se stalo, zjistila jsem, co s tím můžu dělat a dál je na řadě rozpočet a disciplína.

Úkol: najít svůj hlas pod těmi nánosy. Psát znovu deník, jeden článek týdně na blog jako minimum, poladit zveřejňování fotek a zjistit, který druh galerie / portfolia mi bude nejlíp vyhovovat. Vrátit se na svoji cestu, restaurovat zpátky svůj život a svoje zájmy a pokračovat v čištění svojí mysli. Ten šrumec v hlavě je ve srovnání s lednem 2022 na poloviční úrovni a v kouři se začíná objevovat světlo. Stále mám na práci víc než dost, ale zároveň vidím posun a praskliny, kterými jde čerstvý vzduch.

2 komentáře u „Low buy upgrade: Vylepšený systém a upřesnění pravidel“

  1. Pěkně! Tomu říkám dobré výsledky, a ještě k tomu s motivací dát si to celé ještě jednou 🙂 Na tu tvorbu se každopádně těším. Zejména na tu blogovou 🙂

    1. Andrea Vyor říká:

      Někde byly potřeba utáhnout šrouby, ale rozhodně to k něčemu bylo a je potřeba posunout se trochu dál. Na ty články jsem taky zvědavá 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *