Píšu

Low buy duben: Čas minimalizovat apríly ve financích

Nepomůže změna pravidel. Pomůže až změna přístupu. Můžeme si nadiktovat celou stránku požadavků na low buy a na zacházení s penězi. Dokud se my sami nenaučíme myslet jinak, bude to jenom tupé memorování a po skončení výzvy skončíme tam, kde jsme byli předtím. V dubnu, po čtyřech měsících s přemýšlením o penězích, cítím první změny v přístupu k nákupům. Viděla jsem množství různých zápisníků, nekoupila jsem ani jeden a nemusela jsem ani nic zakazovat. Jednoduše jsem viděla, že bych je zase měla prázdné a k ničemu bych je nevyužila.

Vypotřebovala jsem gel na vlasy a šampon, tak jsem ty dvě lahvičky doplnila. Plus jsem přidala saténovou čelenku na svoje vlnité vlasy. Polyesterový satén, takže nic nákladného. Potřebuju svoje vlasy stažené pryč z obličeje a různé formy čelenek jsou ideální doplněk. Co se týká vlasů, pokračuju v přístupu „vyčistit a vyživit“ . Šampon mám čisticí, kondicionér a leave-in hutnější a zatím mi to všechno funguje jak má. Zvlášť přes zimu jsem mívala vlasy v nepřesvědčivém stavu a teprv letos se mi s nimi jak-tak dařilo.

Březen jsem končila prodejem jednoho foťáku a jednoho objektivu. S tím, že jsem pořídila 60 mm makro objektiv. Jak na kytky a podobně, tak třeba na portréty nebo na těsnější záběry ve městě. V dubnu jsem k němu přidala ještě Fuji 14 mm f2,8 . Na 10-24 f4 jsem se necítila a jak je ten 14 mm Fuji normálně dost drahý, objevil se na bazaru za poloviční cenu ve velice hezkém stavu. Můj základní zoom začínal na 18 mm a ta prodaná pevná 16 mm mi nesedla. Váhala jsem, jestli 12 mm Samyang, 13 mm Viltrox nebo 14 mm Fuji, ale nakonec jsem zvolila tu nejkonzervativnější variantu. Z pevných skel mám 14 mm, 35 mm a 60 mm a ze zoomů mám 18-55 a 55-200.

No a nákup telefonu. Jak měsíce jdou, zjišťuju že mobil je to poslední co potřebuju měnit. To mě chytla blbá někdy kolem Vánoc. Uplynuly čtyři měsíce, Huawei furt funguje a já mám dost času uvažovat kolem mobilu trochu strategičtěji. V diáři jsem si zavedla extended wishlist. Normální wishlist je takový, že napíšete položku, kterou chcete a pak ji časem odškrtnete. Já jsem si k položkám začala psát, na co mi mají být a co od nich očekávám. Kolikrát je na ten wishlist ani nenapíšu, když si tak v hlavě sumarizuju ono na co a proč.

Duben je první měsíc, kdy jsem si před psaním tohoto článku sedla k internetovému bankovnictví a zjišťovala, za co jsem utrácela a kolik. Nastěhovat bankovnictví do mobilu byl vůbec dobrý nápad, protože mi každé ráno přistane notifikace s částkou, která mi zůstává na účtu. Kromě objektivu jsem zahučela za knížky (jedna byla Youtube merch z Británie a pak byly tři kusy ve Veselí v knihkupectví), jinak jsem nákupy držela na minimu.

No a přišel čas zautomatizovat úložky na spořicí účty, ať už se jedná o stavebko nebo o spořicí účet. Starám se o zůstatek na účtu, dohlížím na flow a zavedla jsem si mentální operativní minimum i na běžný účet, tak je ta pravá chvíle na to, abych pokročila trochu dál a zařídila si trvalé příkazy na spoření. A možná skryla karty se zůstatky v bankovnictví. Jak to má člověk na očích, je to daleko větší pokušení…

2 komentáře u „Low buy duben: Čas minimalizovat apríly ve financích“

  1. Hezky! To jsou skvělé úspěchy 🙂 Navíc s vyhlídkou, že to bude ještě lepší, co víc si přát. A saténová čelenka musí vypadat skvěle 🙂

    1. Andrea Vyor říká:

      Jo, navíc ta low buy výzva šíleně utíká. Už běží pátý měsíc a to mám pocit, že jsem teprv měsíc a půl zpátky začala. zatím to je hlavně o vymetání pavučin a dělání pořádku, ale věřím, že to bude lepší a lepší

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *