Píšu

Low buy červenec: Na hlouposti není čas

Zatím vážně přesně nevím, co ze mě bude. Držím se svého vzdoro-projektu, ve kterém fotím přesně ty motivy, na které mám zrovna náladu. Stává se tak, že jednou jdu na plnokrevné krajinářské focení (čekám až pozdě do večera na správné světlo, obcházím lokaci a hledám záběr) a po druhé jdu na lovení zajímavostí do města (protože jsem během krajinářského focení prošla mořem kopřiv, mám podrápané nohy a než se to uklidní, nechci svoje lýtka příliš dráždit) .

Fujinon 10-24 f4

Ta jemnost a to protisvětlo, které jde zpoza stromů – prostě a jednoduše to za to stálo, i když se příště budu držet cestiček a nebudu brát nic napříč. Měla jsem všude kolem sebe kopřivy až nad hlavu, a i když jsem si prozřetelně vzala repelent i s sebou a na lokaci se přestříkala, na kopřivy to jaksi nezabralo, já jsem se prodrala kus cesty napříč, ale tam, kde je na podzim a v zimě prázdno a pod nohama maximálně nějaké větvičky nebo suché listí, tam to v létě roste a bují a já jsem zažila jednu těžkou noc 🙂 .

Fujinon 18 mm f2

Prošla jsem wishlist a udělala velký nákup. Na Fujifoto v bazaru byl k mání objektiv 10-24 mm f4 (širokoúhlý zoom na krajiny) , a jelikož kolem tohoto objektivu virtuálně chodím už půl roku a zvažuju pro a proti, využila jsem nabídky, kdy jsem ho mohla získat o 9 000 Kč levněji a konečně si přiznat, že pevná skla jsou skvělá, ale zoomy jsou praktičtější a zrovna tento objektiv nemám čím nahradit. A nákup číslo dvě: za 7100 Kč objektiv Fujinon 18 mm f2. Stará lehká palačinka na dokument a na street. Mám ráda původní skla kvůli tomu, jak kreslí a narazila jsem na Paladixu na jednu kopii. Celkově mě oba dva stály 23 000 Kč a protože ještě pořád fotím zároveň krajinu a zároveň street a zároveň fakt nevypadá, že bych se měla jednoho z těchto témat vzdávat, rozhodla jsem se usnadnit si život.

Další položky na wishlistu jsou zápisy z května a z června, takže další půlrok klidně počkají. Jsou tam bezdrátová sluchátka k mobilu, tričko s holubicí merch Sabatonu z oficiálního webu, SA3 sérum na řasy, knížka Ruins od Koudelky a ND filtr na ICM focení. Jsem dost zvědavá, co z toho nakonec vyškrtnu jako hloupost, protože mi něco říká, že to všechno rozhodně nakonec pořizovat nebudu 🙂 .

Je to už druhý nebo třetí měsíc po sobě, kdy mi na konci měsíce zůstalo víc peněz, než jsem si mentálně myslela, že mi zbývá. Dřív to býval psychologický pokyn k tomu, abych si začala vyhazovat z kopýtka ještě víc; tentokrát mám pevná pravidla a jen mě ten pocit krásně hřeje. Zabrzdit, zastavit, neřešit impulzivní „hned teď “ a nechat ty pohnutky přicházet a odcházet. A s dalšími podobnými myšlenkami přesně vědět, jak budou pokračovat a jak všechny skončí.

Jsem měsíc za půlkou výzvy a teprv teď vidím, jak pevně mám tu svoji finanční „gramotnost“ zafixovanou v hlavě. Je sice fajn, že mi díky pravidlům ze začátku roku zbývá víc a víc, ale bude potřeba myslet i na to, že potrvá nějaký čas, než si nové zacházení s financemi „propíšu“ i do podvědomí. Zatím jsem asi tři měsíce zpožděná. Hmota reaguje na nová pravidla zacházení s financemi rychle a logicky, ale mysl se přizpůsobuje pomaleji a mívám sklony sahat ke starým zlozvykům. Pomáhá mi rutina, wishlist a nastavená pravidla a pomáhá mi to, že jsem se zaměřila na sebe a začala jsem zpátky tvořit. Dřív jsem svoji energii posílala směrem k nákupům a k novým věcičkám; teď mám daleko širší záběr a s mým záměrem psát jeden článek týdně jako minimum budu mít na nákupy daleko míň času než v minulosti 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *