Píšu

Krok jedna: inventura ve financích

Myslíme si, že víme. Někteří z nás jsou preciznější, někteří to bereme rámcově a jenom tušíme, ale dokud to všechno nedáme na papír, nemůžeme se pohnout z místa. Každý low buy / no buy začátek potřebuje základ v podobě revize příjmů a výdajů. Dokud nebudeme mít přesně na papíře kde a kolik utrácíme a jaké přesně máme nezbytné výdaje, nepohneme se s financemi z místa.

Minulý rok jsem začala s evidencí výdajů. Píšu si každý rohlík a každou svačinu. Sice všude možně a do několika různých diářů, ale měla jsem to každý měsíc před očima a zvykla jsem si vést aspoň nějakou agendu výdajů. Ke kroku číslo dva jsem sebrala odvahu teprve včera: sedla jsem si s kalkulačkou k papíru a sepsala jsem si a spočítala svoje finanční flow. Vidět, kolik přesně člověk vydělá, kolik přesně mu ukousnou nezbytné výdaje a kolik člověku zůstane pro sebe je ve svojí podstatě definitivní a nevratné a už nezbývá místo pro výmluvy nebo pro naděje, že to šetření půjde konkrétním způsobem 🙂

Zápis všech výdajů považuju za krok nula. Jako takový člověku akorát ukáže, kolik hloupostí je schopný pořídit, ale u málokoho z nás skutečně pohne s chutí chovat se rozvážněji. Spíš pak pomůže v pozdějších fázích, kdy si spočítáme, kolik peněz nám zbývá „pro sebe“ a pak ten údaj zkonfrontujeme s výdaji za minulé měsíce. To bývá ten pravý fičák 🙂

Od mala jsem doma slýchala o režimu obálek. O způsobu práce s financemi, kdy si člověk rozpočítá přesně na týdny co může utratit a nemá v tom pak hokej. Jenže doma to nikdo nepraktikoval, tak jsem neviděla důvod ani já. Všechny tyto pomůcky a fígle bereme jako podřadné a nepotřebné (protože přece zvládáme a nejsme tak blbí, abychom potřebovali obálky) a často by bývalo stačilo, kdybychom se přenesli přes svoji pýchu a aspoň to zkusili. Vždyť se s tím nemusíme nikde šířit, že postupujeme podle nějaké konkrétní šablony.

Cílem je roztřídit si ten finální a konečný objem financí, který máme na každý měsíc tak, aby jako první odešly nezbytné výdaje včetně našich spořicích úložek. Některé nutné výdaje jdou osekat, u něčeho se jde porozhlédnout po výhodnějším tarifu, pojistky jdou předělat, půjčky jdou konsolidovat – jen je potřeba věnovat tomu čas a najít odvahu na to, abychom ty naše strašáky začali řešit. Precizní plán nám pomůže určit, kolik peněz na určité období máme a i když se nám to může zdát potupné, zacházet s našimi financemi jako s kapesným od rodičů, nikdo nemáme neomezený zdroj a některé vzorce se holt opakují.

Plus ještě jedna věc: veďte svoje úložky na spoření v režimu nutných výdajů. Odveďte je hned mezi prvními výdaji po obdržení výplaty, ať to nestihnete utratit za podružnosti. Mně se začalo dařit teprv až jsem oddělila spoření od účtu, který mám na každodenní použití. Ať je bokem a nemáte k němu platební kartu. Někde jde k běžnému účtu založit spořicí bezplatně a a při každém zadávání platby do bankovnictví se vám ukáže v roletce a připomene – takové malé citové vydírání 🙂

Já nejsem expert přes finance. Můj záměr je psát o low buy a o všech krocích, které provádím a které považuju za vhodné. Low buy nemá být jenom týrání sebe samotného a jestli má mít dlouhodobě nějaký smysl, je potřeba projít určitými fázemi a udělat určité kroky, aby low buy samotné mělo nějaký efekt i do budoucna a něco nás naučilo. Protože ten smysl mít nebude, pokud projdeme low buy fází a pak budeme zase utrácet jako utržení ze řetězu.

3 komentáře u „Krok jedna: inventura ve financích“

 1. Jana říká:

  Náhodou tohle je super věc. My jsme s přítelem měli tabulku v excelu a zapisovali každý výdaj a pak jsme viděli konečnou měsíční částku. Někdy to bylo tak šílené, že jsme si řekli, že musíme obrat a ačkoliv se nám to zdálo nemožné, tak to byl fakt. Nevěřili jsme, že tolik utratíme, ale když to člověk vidí napsané, tak to nutí k zamyšlení 🙂 Teď, co jsme koupili byt, tak to raději nepíše, nebo by nás odvezli 😀

 2. Kája říká:

  Zapisuju všechny příjmy i výdaje od té doby, co vydělávám. Poslední dobou mi útraty nějak ujíždějí. Musím se krotit a odolávat kavárnám a sladkostem!
  Obálkový systém ne vždy funguje. Jednu dobu se o to pokoušela sestra a pak, když jsme spolu měly někam jít, mi volala, abych jí z domova vzala peníze. Když jsem zjistila, že v kapse na aktuální týden žádné nejsou, odpověděla, ať vezmu to pětikilo z dalšího týdne. Přitom byla teprve středa… Bohužel nevím, jak dlouho jí tento systém vydržel.

  1. Andrea Vyor říká:

   Tak to je zrovna způsob, kterým to fungovat nemá 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *