Píšu

Kolik sítí člověk potřebuje?

Na začátku diáře mám jedno zdánlivě nenápadné cvičení: 108 cílů. Má člověku pomoct ujasnit si životní cestu a vytřídit všechny tužby a sny z jeho hlavy. Začíná to těmi předsevzetími, která opakujeme už několikátý rok a jak je tam těch řádků 108, končí to u drobností a snů, které bychom jako reálný cíl za normálních okolností nebrali. Já na rok 2023 začínám u tématu tvorby. Dát dohromady co mě baví tvořit a čemu se chci věnovat.

Zkoušela jsem kde co a skončila jsem s příliš velkým množstvím sociálních sítí. Od Flickru a 500px přes Facebook, Instagram a Twitter až po Mastodon a do toho jsem tak nějak psala a nepsala web. Poslední eskapády s Muskem mě přiměly brát svůj web vážně a vytřídit svoje aktivní sítě. Facebook potřebuju aspoň na tom PC, protože dvě třetiny lidí kolem mě používají Facebook ke komunikaci, ale neznamená to, že ho budu držet v mobilu. Ale co s tím zbytkem?

Naučila jsem se, že mi Instagram nefunguje jako náhrada galerie. Je potřeba tam dodat prvek zábavy nebo inspirace nebo vzdělávání. Funguje mi na obsah spojený s diářem a s plánováním, ale na fotky zatím selhává. Párkrát jsem si zkoušela vytvořit fotoweb, ale nemám inspiraci ohledně toho, kam jej rozvíjet a co na něj, aby k něčemu byl. Tak jsem pořád Listomolka, sdílím fotky a texty a Instagram mi funguje ve spojení s mojí další zálibou: s papírovým plánováním.

Celé to taky souvisí s tím, že se mi poslední rok měnila inspirace ohledně focení. Od krajinek se pohnula spíš do města a mezi lidi. A s měnící se motivací bylo složité poskládat rozumné virtuální fotoalbum, protože nebylo jasné čeho se držet. Rok 2022 byla jedna velká horská dráha i s technikou – vystřídala jsem tři těla od Fujifilmu a v listopadu 2022 jsem všechno prodala a koupila Nikon Z5. Čeká mě klid na tvorbu a celoroční no buy projekt. Poté, co jsem zhodnotila stav od ledna do listopadu jsem uznala, že mi to jenom pomůže.

Nelituju toho a považuju to za zkušenosti navíc. Nebýt štědrých časů, nemůžu si toho tolik vyzkoušet. Než o tom všem roky a roky jenom diskutovat někde na internetu – to už je daleko lepší to jednou jedenkrát zkusit na vlastní ruce a na vlastní kůži a je pak menší šance, že by jednoho bavilo hádat se s někým na síti ( i když to taky neplatí beze zbytku 🙂 ) . Teď ale potřebuju kompletně jiný přístup a dopřát si kompletně jiný druh zkušenosti.

Rok 2022 byl vrcholem jedné ságy, i když nezapadá do žádného z mých sedmiletých cyklů (35 mi bude až v roce 2024). Mě přestalo bavit to, co vidím za sebou jako výsledek a uznala jsem, že přišel čas na změnu. Vyzkoušela jsem si, kam vedly ty dosavadní pokusy a rozhodla jsem se stavět silnici jiným směrem.

2 komentáře u „Kolik sítí člověk potřebuje?“

  1. Čerf říká:

    Beru vlastní fotoweb, třebas jen velmi jednoduchý, jako základ. Roste postupně s tím, co člověk potřebuje nebo právě považuje za dobré, a pomáhá autorovi utřídit si, jak o fotkách a jejich prezentaci přemýšlet.

    1. Andrea Vyor říká:

      Budu se na to chtít zaměřit. Formu ještě promyslím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *