Jak dlouho strávíme v realitě?

Jedna z věcí, kterou na Vesmíru obdivuju je umění přihrát mi správnou knížku ve správný čas. Aktuálně řeším mindfullness – schopnost být tady a teď, právě teď a myšlenkami v přítomnosti. Základní pokus hned na začátku je jednoduchý: pohodlně se usaďte a tři minuty jen dýchejte a soustřeďte se na svoje dýchání. Jak dlouho bude trvat, než vaše mysl začne bloudit jinde? Dokážete si představit, že byste dokázali pokračovat ještě dalších pět nebo deset minut?

Já jsem to vydržela asi deset vteřin. Snažila jsem se co to šlo, ale mozek si dělal co chtěl a nepodařilo se mi posílat myšlenky expresem zase pryč. Je to takový jednoduchý a dost rázný způsob, jak mi dát vědět, v jakém stavu mám aktuálně hlavu. Co jsem zkoušela meditace dřív při studiu ezoteriky, většinou se jednalo o spojení s vizualizací něčeho konkrétního. Teď jsem měla za úkol nemyslet na nic a jenom dýchat. Takový nezvyk! Moje hlava je minimálně letošní rok dost zvyklá sloužit přesčas a hlídat minimálně dvě roviny reality najednou a doteď mě pokaždé podržela. Přišel čas začít jí to postupně vracet.

Je potřeba připomenout jednu věc: hlava nerozlišuje, jestli to, co se jí pohybuje v obvodech je vymyšlené snění nebo skutečnost, kterou jsme museli prožít. Funguje na bázi “elektrických obvodů” a jediné co vidí jsou stimuly. Dokud si můžeme promítat jenom situace, které jsou pozitivní a ukazují dosažený cíl, zafunguje to jako podhoubí pro myšlenky a činy, které nás navedou správným směrem. Hodně z nás si ale spíš v hlavě rotuje strachy a různé katastrofy. Mozek nevnímá, že je to virtuální realita. Vidí stimuly o určité frekvenci a na strach a úzkost promítanou do mozku reaguje i fyzicky. Bolest hlavy, potíže s trávením – kdo by býval řekl, že si můžeme “vysnít” skutečné zdravotní problémy?

Mozek vidí jenom data, neřeší odkud jsou. A mindfullness je princip, který nás učí vyhradit si pravidelně dobu na celkový reset. Vyčistit hlavu, udělat pořádek v myšlenkách a najít ty, které si chceme nechat. Aby se nestalo, že v tom neustálém zmatku ztratíme vodicí nit k nám samotným. K tomu, co skutečně chceme a co nám dělá radost. Dokud budeme mít v hlavě nějako minulost, virtuální budoucnost nebo imaginární katastrofy, které se z velké části nikdy nestanou, nebudeme mít příležitost vnímat věci tak, jak se kolem nás rozvíjejí.

Z našeho života můžeme vidět právě to, co si vybereme. Pro někoho může být náš život katastrofa, pro někoho může být meta, na kterou by se rád dostal. Všechno záleží na tom, s čím se právě porovnáváme a co jsme zvyklí vídat kolem sebe. Potřebujeme si aspoň na chvíli denně udělat čas na to, abychom si zformátovali mozek a vyčistili smetí. Jdete do toho se mnou?

2 Comments

Čerf 1. 9. 2021 Reply

Jsem zvyklý se pohybovat v prostředí přiměřeného nepořádku, tak, věřím, zvládnu i ten ve své mysli bez velkého každodenního poklízení ;-). Ale držím palce, ať ti vše vyjde tak, jak si představuješ.

Andrea V. 9. 9. 2021 Reply

Inteligentní zvládne i chaos, ale je rozdíl mezi řízeným chaosem a úplným bordelem 😁

Napsat komentář