Píšu

Evidence výdajů: Aplikace, nebo papír?

Zkoušela jsem obojí. Seznamy výdajů si už nějakou dobu píšu do diářů a jednu chvíli jsem si vedla i aplikaci v mobilu – ale nedůsledně a stav v aplikaci pak neodpovídal stavu na účtu. V diáři jsem viděla všechny položky vypsané pod sebou, ale málokdy jsem skutečně počítala celkové výdaje. Aplikace ukazuje sečtené částky v jednotlivých kategoriích a po rozkliknutí ukáže konkrétní výpis transakcí položku po položce.

Zalíbila se mi 1Money a za 99 Kč jsem si koupila trvalou licenci na plnou verzi. Jdou tam upravovat a přidávat kategorie, jdou tam zakládat různé spořicí nebo klasické účty a celkově mi přišla nejintuitivnější z toho, co jsem zkoušela. Určitě je takových aplikací víc a určitě vyzkoušejte, co vám sedne. Jde vytvořit „samopočítací“ tabulka v Excelu, kam jenom přidáváte položky a vidíte okamžitě aktuální stav.

Mezi chyby při krocení financí se uvádí snaha počítat všechno ručně. Je pravda, že omyl v součtu hrozí spíš v diáři než v aplikaci a je fakt, že samotný papír ještě neznamená, že budeme poctivější a důslednější. Jde jenom o to, abychom si vypěstovali návyk zapisovat úplně každý výdaj a byli ochotní nastavený rozpočet dodržovat. Není důvod se bát – každý z nás má jiné potřeby a počítá se s tím, že každý rozpočet bude nastavený jinak. Proto začínáme se zapisováním kompletně všech pohybů na účtu, abychom zjistili, co je pro nás důležité a kde máme mezery.

Aplikace dokážou pracovat i s nastaveným finančním limitem, ukazují kolik člověku zbývá do naspoření požadované cílové částky a dokážou nám pomoct udržet směr. Na papíře jsme na to sami. V aplikaci za pomoci nastavených limitů a aktivního zobrazování naspořené částky a částky zbývající k dospoření vidíme svůj finanční rámec mnohem snáz.

Důslednost je potřeba v každém případě. Neochota se svou finanční situací něco dělat je záležitost, se kterou nám aplikace nepomůže. Samotné „buzerování“ skrz každý koupený rohlík má mít za úkol naučit nás zacházet udržitelněji s tím, co se nám každý měsíc dostane do ruky. Bude to chtít čas a bude to chtít naši aktivní snahu, ale nakonec se z těch mrňavých nepřátel stanou spojenci 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *