Fotím

Čarodějnice mi na Filipojakubskou noc uhranuly foťák

Už minulý měsíc se mi honily hlavou představy o tom, co nového si pořídím na focení. A stálo to za to. Od Sony A7C jsem se dostala přes Olympus EM5 mark III až po Nikon Z a to všechno během několika mála dní. V květnu mi Vesmír přiložil další level: po velice dlouhé době jsem byla fotit „reportáž“ a na můj vkus jsem přinesla víc neostrých fotek, než bývá mým zvykem.

Někdy v roce 2017 plavaly po internetu zvěsti, že má určitá část X-T2 problémy se snímačem a ty problémy se projevují jako vadná indikace zaostření – že autofocus zeleně problikne, ale obraz v hledáčku v tom zeleném rámečku je viditelně neostrý. Diskuze na podobné téma se objevovaly hlavně na DPreview a nakonec se naskládalo celkem dost fotografů, kterým se tehdy pět let zpátky podařilo koupit X-T2 s bugem v ostření.

Začala jsem si pokládat otázku, jestli to nemůže za ty moje neostré fotky. Navíc jak jsem v průběhu odpoledne zapínala a vypínala foťák celkem dostkrát, v určité části případů se stalo, že se po přehození páčky nezapnul, já jsem musela vrátit ovladač zpátky a zapnout foťák znovu. Další kiks, o kterém jsem nevěděla a se kterým jsem se musela to odpoledne srovnat. V kombinaci s tou kauzou s ostřením jsem začala poměrně solidně panikařit a začala shánět víc informací.

Hned jako první věc se mi prohnalo hlavou, že vyměním a prodám celý Fuji komplet. Pak jsem si říkala, že koupím jenom X-S10 s objektivem 16-80 f4 a pak jsem se uklidnila a začala hledat a prověřovat. Zjistila jsem, že na svojí X-T2 nemám aktuální verzi firmwaru a po rychlém vyzkoušení po upgradu můžu říct, že Fujifilm vylepšil indikaci (ne)zaostření a zase o kus to ostření zlepšil. Sice to místy zní, jako kdybych třepala plechovou krabičkou plnou matiček, ale v krajině to ostření nezablblo ani jednou a tento autofocus issue se probral až při reportážním focení 30. dubna na čarodějnice – ale možná mi ho jenom uhranula nějaká Jolanda a foťák dá zas do dalších čarodějnic pokoj 🙂

Ostřeno na zrzka uprostřed

Co se týká nákupu nového těla, samotnou X-T2 prodávat asi nechci. Z celkového množství 290 fotek se jednalo cca o 5 ks nezaostřených snímků; navíc nejsem schopná s jistotou říct, kde jsem byla pouze až moc rychlá a jen u jediné fotky jsem nestihla udělat druhou kompozici. Během focení v klidu v krajině jsem byla zatím pokaždé ostrá a trable žádné nebyly. V každém případě teď budu o to víc číhat a pozorovat, když už o tom vím a navíc po aktualizaci firmwaru na verzi 4.40 se to ostření chová velice spořádaně a velice svižně.

Vím o sobě, že mám sklony panikařit a že si tu panickou fázi musím odžít. A ohledně nákupů – mám čerstvou zkušenost se stavem, kdy jsem byla na 85% rozhodnutá, že Sony A7C pořídím a ten stav se zase během pár hodin zlomil do něčeho naprosto jiného. Tyto zkušenosti mi pomáhají zvládat další pasti, do kterých se časem zase dostanu. Čím víc takových epizod je, tím víc mám zážitků, kdy si pamatuju nejen tu epizodu samotnou, ale i to, co přišlo hodiny a dny po ní. A to je pro mě kolikrát daleko důležitější než to, co se děje během další variace na to samé téma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *